Oktagonala med kantdekor av frukter i relief.
Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål med lock med stämplar L Berth, gräddkanna och sockerskål även stämplade 826S, höjd 11-23 cm.
Skål på fot med stämplar L Berth 835, diameter 21 cm.
Bricka samt skål stämplade Chr. Rasmussen 835M, längd 30-31,5 cm.
Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål med kontrollstämplar CF Heise 1919-1925, kaffekannans lock stämplat Johannes Siggaard 1938.
Total vikt 2305 gram
Kaffekannans hänkel med lagning.