Champagnekalk med pålagd dekor i relief, stämplar Moskva 1848, höjd 17,5 cm, vikt 101 gram.
Champagnekalk med dekor i neilloteknik, på rund fot med graverat mönster, otydliga stämplar, 1858, höjd 17 cm, vikt 117 gram.
Champagnekalk med dekor i nielloteknik av stadsvyer och mönster, otydliga stämplar troligen Moskva 1868, höjd 15,5 cm, vikt 99 gram.
Kalk med pålagd dekor med materialbortfall, bristningar och lagningar. Den större niello-kalken med buckla på fot.