Diamanter ca 2,02 ct totalt, mitt-stenen mäter ca 0,60 ct, färg och klarhet ca K/VS, stomme sannolikt av låghaltigt guld och silver, baksidan med nål samt ögla med skruvfunktion, möjligen att broschen har varit en del av ett större smycke, mått ca 62x48 mm, vikt ca 15,0 gram
Diamanter med kantnagg synliga med 10x lupp. Lagningar. Åldersrelaterat slitage.