Ametister, gröna stenar och runda briljantslipade diamanter totalvikt ca 1.20 ct, mått turmalin ca 8.7 X 11.4 X 4.5 mm, bredd ca 4 - 16 mm, storlek ca 17, totalvikt 13 g. Med franska slitna stämplar. Signerad H.MARTIN.
Slitage på ametist
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.