Ny Mod version som kom 1967 med ny huvudform, vridbar midja, riktiga ögonfransar, mörkbrun version. Originalbaddräkt i rosa.
Märkt:
©1966
Mattel, Inc.
U.S. Patented
U.S. Pat.Pend
Made In Japan
Längd 29 cm
Vintage "Ken" 1965-66 med ny kropp, böjbara ben och nya kläder, blond version. 1966 kom en uppdaterad version med starkar målning, bl a rödare kinder, därav namnet "Blushing Ken", Blå bomullstrandjacka med röda shorts, korktofflor med röd slejf.
Märkt:
©1960
by Mattel Inc.
Hawthrone
Calif. U.S.A
Längd 30,5 cm
Mod "Ken" c. 1971. Ny kroppsform och uppdaterad ansiktsmålning 1969. Röd/grönmönstrade bomullsshorts
Märkt:
©1968
MATTELL INC:
U.S & FOR: PAT'D
OTHER PAT'S
PENDING
HONG KONG
Längd 30 cm.
Kläder:
Nr. 1416 vintage "Ken Collage Student" (1965) komplett
Nr. 1429 Mod "Ken Rally Gear (1969) komplett
Nr. 1805 Mod "Bouncy Flouncy" (1967-1968) komplett
Nr. 1786 Mod "Bright 'n Brocade" (1970-71 komplett
Nr. 1856 Mod "Trail Blazers" (1968-69)
Obetydligt slitage och märken
"Ken" (c. 1971) med märke på en axel och underarmen
Nr. 1856 "Trail Blazers" saknar glasögon
Privat samling