Första utgåvan av Midge från 1963, blond version, speciell version med leende där tänderna visas. Tvådelad ljus- och mellanblå baddräkt, vita högklackade skor med öppen tå.
Egen huvudform, och ny kropp som var samma som Barbies från samma år (1963), ny märkning.
Märkt:
Midge T.M.
©1962
Barbie®
©1958
Medföljande: Originalask där Midge har blått hårband. Ställning i helt svart metall
by Mattel, Inc.
Ken från 1964-65 hade ny kroppsform och uppdaterad ansiktsmålning, blond version, ny märkning. Röda bomullsshorts, röd/vitrandig strandjacka, korktofflor med röd slejf
Märkt:
©1960
by Mattel Inc.
Hawthorne
Calif. U.S.A.
Kläder:
Nr. 0789 vintage "Ken The Yachtsman" (1964) - 1964 version med mössa, komplett
Nr. 798 vintage "Ken Ski Champion" (!963-64) komplett
Nr. 942 vintage "Barbie Ice Breaker" (1962-64) komplett
Nr. 1600 vintage "Lunch Date" (1964) komplett
Nr. 1631 vintage "Aboard Ship" (1965)
Obetydligt slitage
Midge's box med slitage
Nr. 1631 "Aboard Ship" saknar reseaffischen
Privat samling