Harald Nielsen, karaff med silverpropp, modell 797, Georg Jensen, Köpenhamn, efter 1945.
Knopp i form av stiliserad frökapsel. Svenska importstämplar. Karaffen i slipat klarglas signerad Orrefors. Höjd 27 cm.
Smärre slitage. Repor.