Louise Lybergs Konstbibliotek.

Omfattande cirka 521 volymer, bland annat rörande internationell, svensk, modern, och äldre konst.

I urval:

Kjell Boström, "Nils Kreuger", (Stockholm: Bonniers 1948).
Georg Pauli, "Prins Eugen: Målningar, akvareller, teckningar", (Stockholm: Bonniers 1925).
"Dick Bengtsson", Mårten Castenfors (red.), (Stockholm: Atlantis 2005).
Ulf Linde, "Efter hand: Texter 1950 - 1985", (Uddevalla: Bohuslänningens tryckeri ab, 1985).
"Öyvind Fahlström: Die Installationen/The Installations", Sharon Avery-Fahlström (red.), (Ostfildern: Cantz, 1995).
Karl Haskell, "Axel Fridell: Bilder 1 & 2", 2 vol., (Trelleborg: Skogs boktryckeri ab, 1986-9).
Gerda Boëthius, "Zorn: Tecknaren, målaren, etsaren, skulptören", (Stockholm: Nordisk rotogravyr, 1949).

Ej fullständigt genomgångna. Variationer i skick förekommer. Säljes i befintligt skick utan ångerrätt.

Tilläggslista

Korrigerat antal

Proveniens

Utropspris
4 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71