Solfjäderformad ask av förgylld och patinerad brons. Dekor av krysantemum i niello och guld. Bär signatur. 53 x 75mm.
Tsuba av järn med dekor bla av gunbai. Bär signatur. 88 x 92mm.
Smärre slitage.