Fodral fanerat i sköldspaddsimitation, sk "faux tortoise". Beslag av förgylld mässing. Vitemaljerad med romerska och arabiska sifferindex, signerad "V. déposé". Hel- och halvslag. Pendel medföljer. Längd 26, bredd 14, höjd 51 cm.
Slitage. Fanerlagningar. Sliten förgyllning. Ej funktionstestad.