Sk. "bureau plat". Fanerad med jakaranda i fält med geometriska mönster. Beslag och listverk av mässing. Läderklädd skiva med guldprägling. I sargen tre lådor. Längd 160, bredd 78, höjd 77 cm.
Slitage. Lackyta med slitage. Fanerskador. Nyckel saknas.