Emil Johanson-Thor, "Decemberdag" (Glumslöv)
Signerad E. J-Thor och daterad 1954. Duk 38 x 55 cm.
Emil Johanson-Thor var en svensk bildkonstnär och grafiker född i Landskrona. Johanson-Thor utbildade sig inledningsvis till yrkesmålare men studerade vid Caleb Althins målarskola och på Konstakademien där han senare blev professor vid etsningsskolan. Johanson-Thor studerade även en period i Paris där han tog intryck av kubismen. Han har målat stämningsfulla landskap hämtade från den skånska landsbygden, ofta i vinterskrud. I början var hans konstnärskap påverkat av en saklig naivism, men senare målade han mer realistiskt.