SALONGSBORD, Nordiska Kompaniet, empirestil, 1900-talets första hälft.
Bronserat och patinerat. Skiva av Kolmårdsmarmor. Dekor av fleuroner. Kopplad benställning. Märkt med plakett AB Nordiska Kompaniet 4754 106012. Diameter 90. Höjd 75 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Smärre färgbortfall. Flertalet mindre nagg.