STOLAR, 4 st, Nordiska Kompaniet, empirestil, 1900-talets
Brpnserade och patinerade. Delvis genombruten rygg. Fast stoppad rygg och sits. Dekor av karyatider och fleuroner. Märkt med plakett AB Nordiska Kompaniet 4753 100612. Sitthöjd ca 42 cm.
Slitage. Smärre fläckar.