Börge Lindau & Bo Lindekrantz, golvlampa," Zero", 1980/90-tal.
Vitlackerad metall med rödlackerade detaljer. Vitlackerad perforerad skärm. Höjd 200 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis slitage och fläckar.
Inredningsarkitekterna Börge Lindau och Bo Lindekrantz drev tillsammans kontor i Helsingborg 1964-1986, till vars första uppdrag hörde inredningen av Form/Design Center i Malmö. År 1965 inledde Lindau och Lindekrantz ett samarbete med Lammhults Möbel AB, inom vilket de kom att utveckla en av Sveriges mest framgångsrika kollektioner av möbler för offentlig miljö.