Sylvia Stave, cocktailshaker, silver, stämplad PV och med finsk kontrollstämpel Tillander, Helsingfors 1955.
Höjd 18 cm. Vikt 636 g.
Stämpelmärkt 3 på lock och sil, foten stämplad PV.835 samt 813H.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.
Ritningen till Staves modell i nysilver för C.G Hallberg är daterad 21.1 1936. Denna kanna i silver skiljer sig i detaljer från de av Hallbergs utförda i nysilver, silen har fler och mindre hål, lockets handtag är längre och handtaget utan rotting.
Modellen av cocktailshaker var länge tillskriven Marianne Brandt och har så presenterats på både utställningar och i museisamlingar innan den svensk/tyske samlaren Rolf Walter med kopior på ritningen kunde påvisa att svenskan Sylvia Stave formgivit kannan för C.G Hallberg.
Italienska Alessi tog upp kannan i sin katalog år 1989 baserad på samma variant i silver som auktionens kanna. Förlagan till Alessis produktion var en kanna i Neue Sammlung i Köln.
Sylvia Stave (1908-1994)
Den 21 år gamla Sylvia Stave anställdes av Hallbergs som mönsterritare. Hon debuterade på Stockholmsutställningen 1930 med bl.a ett schackspel i tenn och ebenholts.
Under 1930-talet deltog Stave /C.G Hallberg på flertalet utställningar både i Sverige och internationellt. Exempelvis i Chicago år 1933, 1934 och 1935 i Leipzig och till sist på världsutställningen i Paris 1937.
Utställningen i Paris blev en vändpunkt då Sylvia Stave träffade sin blivande man, René Agid och sedan blev kvar i Frankrike.