Nysilver. Rundad med hänkel och pip med inbyggs sil, dekorerad med pärlstav och vågband samt lockknopp i form av blommaa, höjd 23 cm. Rektangulär med lockknopp i form av fem små kulor, höjd 22,5 cm.
Den rektangulära saknar sil. Något slitage och repor.