Hilkka-Liisa Ahola, fyra tekoppar med fat, Arabia, Finland, 1960-tal.
Glaserat stengods. Dekor i blått, turkost och grönt med motiv av blommor och prickar. Märkta 'Arabia Finland HLA/PI' respektive 'Arbaia Finland HLA/MR' och 'Arabia Finland H-LA/I-KN'. Kopparnas höjd 5,5, diameter 10 cm, fatens diameter 16,5 cm.
Obetydligt slitage.