Maja-Lisa Ohlson, cocktailshaker samt burk med lock, två delar, funkis, Guldsmedsaktiebolaget (GAB), Stockholm 1937-38.
Tenn. Höjd 14-24 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Shaker med ristat nummer undertill.
Jämför med shaker i Nationalmuseums samlingar, inventarienummer NMK 59/2016.