Daisy Makeig Jones, skål, 'Hummingbird' för Wedgwood, 1900-tal.
Oktagonal. Utsidan med blå lysterglasyr med mörkare blå inslag, dekor av kolibrifåglar i polykrom lysterglasyr och förgyllning. Insidan med orange lysterglasyr med mörkröda inslag, insidans mitt med förgylld kolibri. Kanten och fotringen med förgylld bård föreställande flygande gäss. Stämpelmärkt 'Wedgwood Made in England' samt målade otydliga siffror i rött '2539'(?). Diameter 24,5, höjd 12 cm.
Smärre bruksslitage.