Firma Svenskt Tenn, sockerskål, gräddsnäcka skål och fat, tenn, 1930-50-tal.
Sockerskål och gräddsnäcka, släta på indragen fot, 1952, höjd 4,5-5 cm, diameter 8 cm.
Skål med indragen fot och utvikt kant 1931, och fat med hänkel, 1932, skålen med diameter 10, höjd 5, fatet diameter 9,5 cm.
Smärre märken och obetydliga bucklor. Hänkel med skada.