Martti Rytkönen, vas, graal, Orrefors, 2001.
Nedåt avsmalnande form, dekor i svart och grönt mot violett fond. Signerad Orrefors Studio 2001 933485 Martti Rytkönen 3-30 och egenhändigt signerad Martti Rytkönen. Höjd 30 cm.
Smärre slitage. Små skrapmärken undertill.