Tallrikar, sex stycken (4+2), porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Dekor i underglasyrblått. Fyra sopptallrikar med motiv av blommor, brätten med blommor och mynt. Diameter 23 cm. Ett par tallrikar med motiv av fåglar i trädgård med pion och prunus, diameter 23 cm.
Slitage. Kantnagg. Sprickor i kanter förekommer.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.