Tryckt dekor av blommor samt förgylld kant. Bestående av:
24 mattallrikar, 25,5 cm.
18 djupa tallrikar, 22 cm.
18 förrättstallrikar, 22 cm.
18 assietter, 16 cm.
2 runda serveringsfat, 27-33 cm.
5 ovala serveringsfat, 25,5-44,5 cm.
2 såsbåtar, 25 cm.
2 lövformade fat, 23 cm.
2 fyrkantiga skålfat, 21 x 21 cm
2 karotter med lock, 26-28 cm
18 kaffekoppar med fat, kopp höjd 6,5 cm, fat diameter 14,5 cm
Kaffekanna, höjd 25 cm
Sockerskål med lock, totalhöjd 13 cm.
Åldersrelaterat slitage. Några delar med nagg.