Tre glas med vikt kant på foten från 1700-talets slut, 9 glas från 1800-talet. Enhetlig gravering med Gustav III:s monogram inom lagerkvistar gjord i början på 1900-talet enligt uppgift. Höjd 15-17 cm.
Ett glas har ett nagg under foten. Åldersrelaterat slitage. Senare gravyr. Smärre tillverkningsdefekter.