Skålar med godronnerad botten, på bladhölstrade ben med tredelad fot med svanar. Lock med knopp i form av sjöhäst. Ett av locken med uttag för sked. Höjd 28 cm. Vikt 1731 gram.
Smärre bucklor. Ett lock glappar något. Något slitage och smärre fläckar. Ett lock med bristning vid uttag för sked.