Kinesiserande dekor. Olika åldrar.
10 mattallrikar, diameter 24,5 cm.
2 stekfat, längd 32-37, bredd 23-28 cm.
8 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
4 assietter, diameter 17 cm.
8 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm.
1 terrin med hänklar och lock, längd 33, höjd 20 cm.
1 terrin med hänklar, lock och fat, längd 18 cm.
1 karott med lock, 23 x 23 cm.
Ställvis slitage. Nagg. Sprickor. En tallrik, ett lock, två djupa tallrikar och en förrättstallrik med lagningar.