Jesuitporslin dekorerad i överglasyrgrönt och delvis förgyllt. Motiv av fåglar, fjärilar och blommor. Central medaljong med en hand med ett kors samt texten "Deo Juvante". Längd 51, bredd 45 cm.
Ställvis slitage och färgbortfall. Lagning med retusch. Spricka.