Förgylld och bronserad. Snidad dekor av troffégrupp, lagerkrans och lagerfestonger. Höjd 87 cm.
Slitage. Senare förgyllning och bronsering. Delvis renoverad. Kompletterad. Färgbortfall. Lagningar. Retuscher. Mindre delar saknas.
Köpt i Danmark på Ellekilde Auktionshus omkring år 2000.