Två mindre koppar, en större kopp samt en gräddkanna i form av blomsterknoppar, höjd 7- 13 cm. Två mindre och ett något större fat i form av blad med blomsterdekor i bottnar, diameter 13- 16 cm. En europeisk porslinsskål med hänkel från 1900-talet medföljer, också i form av blomma.
Slitage. Flertalet nagg. Färgbortfall. Bränningssprickor. Glarsyrmistor. Lagningar.