Örhängen, ett par, kreolmodell med blomster dekor, G Dahlgren & Co, Malmö, 1943. Höjd ca 2,2 cm. Ring med svenska kontrollstämplar, troligen 1800-tals. Storlek 18,5/58. Totalvikt ca 3,4 g.
Ringen troligen omvandlades med spår av renovering till undersidan. Slitage, mindre repor.