Balusterform med floral dekor, graverad crestmärkning med valspråk: Non Extinguar, svängt handtag, lockknopp i form av blomsterkvist, höjd 24,5 cm.
Slitage, mindre bucklor, handtaget med sekundär rotting. Gångjärn med sekundär mutter.
Crest tillhör troligen Fraser of Torbreck.