Målade och bronserade. Kantdekor av fjällskärningar. Bladhölstrade, kannelerade ben med hörnfleuroner. Delvis klädda ryggbrickor med kryssdekor och festonger. Mönstrad klädsel.
Slitage. Renoverade och kompletterade, senare målning och klädsel. Lagningar. Dekor- och färgbortfall. Fläckar. Sprickor. Tre ryggbrickor något lösa.