S k badkarsmodell. Vitmålad samt bronserad. Dekor av pärlstav och blomster. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Klädsel med korsstygnsbroderi av blommor. Längd 210 cm.
Slitage. Renoverad och kompletterad, senare målning och klädsel. Smärre färgbortfall. Smärre fläckar. Sprickor. Lagningar och förstärkningar.