Armband med centrala diamanten, ca 0,25 ct, kvalitet ca K-L/SI. Ø ca 2,25-2,95 mm. Längd ca 20 cm. Brosch, centrala diamanten, ca 0,27 ct, kvalitet J-K/SI2-I1. Ø ca 2,25-3,75 mm. Höjd ca 6,5 cm. Örhängen, ett par, de två centrala diamanter, totalt ca 0,32 ct. De hängande delar av örhängen är avtagbara. Höjd ca 4 cm. Totalvikt ca 52 g.
Två diamanter saknas i armbandet. Säkerhetskedjan i armbandet är trasigt. Några av orientaliska pärlorna i armbandet och broschen har ersättas av odlade pärlor. Några pärlorna borras. Broschen saknas öglan för hänget. Slitage och ställvis anlöpning. Några stenar med nagg.