Med äldre urverk. Ljus urtavla med arabiska siffror. Rik dekor av bland annat krönande urna. Längd ca 23, djup ca 13, höjd ca 48 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage med mindre repor och märken. Nagg. Ostadig. En kolonn lagad. Glas saknas möjligen. Ej funktionstestad.