ALBERT PIERRE RENÉ MAIGNAN, olja på duk, signerad Albert Maignan och daterad 1872.
Orientalisk yngling med rovfågel. 106,5 x 80 cm.
Dukens övre halva med smärre tryckskada. Krackelyrer.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 341, "Internationella Höstauktionen", 25 november 1998, kat nr 286.
Privat samling.