Stomme av mässing med läderklädd stam. Välvd skärm med krönande knopp, för två ljuspunkter. Stämplad 6415 och etikettmärkt Falkenbergs belysning Sweden. Diameter 30,5 höjd 39 cm.
Ej funktionstestad. Visst slitage, märken och smärre repor. Liten spricka i plasten.