Rikt dekorerade i emaljfärger med moriv av fåglar och fjärilar. Cylindrisk tekanna med svängd pip och handtag i rotting. Tekannans höjd utan handtag 15 cm, höjd 26 med handtaget uppföllt. Koppens höjd 6, fatets diameter 14 cm.
Slitage. Koppen med nagg vid örat.