Med senare stämplar Estland ca 1920-40. Godronnerad skål med förgylld insida, brätte med blomdekor och blomsterurnor i relief, indragen fot med blombård. 9 x 7,5, höjd 4 cm. Vikt tillsammans 105 gram.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.