Mahogny med lister och skoningar av mässing. Rektangulära skivor, nedåt avsmalnande ben. Ett satsbord, tre delar, längd 40-56, bredd 29-37, höjd 51-55 cm. Ett satsbord, en del, längd 56, bredd 37, höjd 55 cm.
Något slitage. Märken. Smärre fanerskador.