Ovoid form. Dekor i famille rose med motiv av trädgård med pioner, krysantemum magnolia och trädgårdsklippa. Trälock med skuren dekor av lyckobringande tecken och träställ på fem fötter medföljer.
Höjd kruka 21 cm. Höjd inklusive ställ och lock 29 cm.
Slitage. Spricka i krukans nedre del. Insidan med hårsprickor. Locket med nagg.