Patinerad vitmetall och onyx. Klassiserande dekoration med kartuscher, blommor och löv. Fyra ljusarmar samt ett centralt placerat ljus. Bordspendylen med xkulpturen "Clair de lune" efter Bruchon. Höjd 64-68 cm. Pendel finns.
Bordspendylen är ej funktionstestad eller fullständigt genomgången. En ljusarm av. Nagg och spricka. Naturliga schatteringar och skiftningar i stenen. Lagning. Nyckel saknas.