Axel Einar Hjorth, lampbord, Nordiska Kompaniet 1934.
Björk, delvis lackad, förnicklade ben och lampstomme, brickmärkt NK R 37833 - C 22 2 34. Bordets höjd 53 cm, diameter 65 cm. Total höjd justerbar, max ca 125 cm.
Slitage, märken, senare skärm, ej funktionstestad. Möjligen ursprungligen med hjultrissor.
Modellen formgiven 1934.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer