Nordiska Kompaniet, satsbord, tre delar, NK-bo 1940-tal.
Betsad bok, skivorna med mosaik. Största bordets längd 58 cm, bredd 36,5 cm, höjd 53 cm.
Slitage. Smärre märken och fläckar.
Modellen visades på Nordiska Kompaniets utställning "Bo med bättre ljus", NK-bo 1948.