Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Betsad furu, rektangulärt, längd 180 cm, bredd 75 cm, höjd ca 72,5 cm.
Skivan med märken och fläckar. Slitage.
Före detta VD för Axel Christiernsson, direktör Anders Nanne, beställde bordet från NK år 1941, till sitt sommarställe i Halland, Kvibille, Torpet Bokedal. Därefter i arv.