Servisdelar, porslin, 41 delar, "Sommarfugl", Bing & Grøndahl, Danmark.
Bestående av:
8 mattallrikar, 24,5 cm (alla andrasortering, fyra med nagg, en med spricka).
6 djupa tallrikar, 21,5 cm (fem andrasortering, två med nagg, en med spricka).
6 förrättstallrikar, 21,5 cm (tre andrasortering och en med nagg).
Såsbåt, 23 cm (andrasortering).
6 assietter, 15,5, cm.
Kanna, 14 cm (nagg)
Gräddkanna, 9 cm.
Sockerskål, höjd 10 cm (lagning)
7 tekoppar med fat, fatens diameter 15 cm. (tre fat andrasortering).
4 kaffekoppar med fat, fatens diameter 12 cm ( alla fat andrasortering, en kopp andrasortering, en kopp med nagg och spricka).
Andrasortering. Nagg, Sprickor. Lagning. Visst slitage. En kopp samt en kinesisk crèmekopp medföljer.