Einar Bäckströms Metallvarufabrik, taklampa, modell "4006", Malmö 1940-tal.
Metallstomme med skiva av råglas, kant i målad papp. Mittstam med reliefdekor av mans- och kvinnofigurer. Fem ljuspunkter. Diameter 66 cm och höjd 65 cm.
Smärre nagg. Pappens yta med slitage. Ej funktionstestad.
Modellen finns avbildad i produktkatalog från 1942.