Edvard Hagman AB, bordslampa, modell "3886"/"Stjärntecken", Norrköping 1940-tal.
Mässing. Perforerad skärm med vitlackerad insida. En ljuspunkt. Rund fot. Märkt 3886 EHAB. Diameter 30, höjd 43 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Lödningar på skärmens fäste.