NYGÅRDS KARIN BENGTSSON, pigment print, signerad, numrerad (1/1) och daterad 2009.
"Köpa grisen i säcken". Unik. Aluminium och plexiglas. Mått 70 x 70 cm.
Slitage.
Naturskyddsföreningen, Stockholm, Göteborg, Malmö och Umeå, 2009.
Naturskyddsföreningen, "Hundra år av ensamhet", avbildad.
Ur serien "Jordbruk".
Naturskyddsföreningen gav en grupp mycket välrenommerade fotografer i uppdrag att med bilder skildra olika miljö- och naturvårdsfrågor år 2009 - I samband med naturskyddsföreningens 100-årsjubileum. 6 olika fotografer med sex olika miljöteman, blev till en vandringsutställning i Stockholm, Göteborg, Malmö och Umeå.